Zsaroló vírusok, kódoló vírusok
1. Mik azok a zsarolóvírusok és hogyan működnek? |
|
A zsarolóvírus (angolul ransomware) olyan kártékony szoftver, amely titkosítja a számítógépeden és mobil eszközeiden található fájlokat, és váltságdíjat követel ezek feloldásáért. A szoftver fizetési határidőt is szabhat, melynek lejárta után a feloldásért többet kell fizetned, különben adataidat végérvényesen elérhetetlenné teszik. A kártevők új generációja a megnövekedett számú fertőzött e-mailekkel terjed, amelyek eszközeidre letöltik és telepítik a zsarolóvírusokat. A leggyakoribb fajtája, a Nemucod is e-mailen keresztül, a mellékletben csatolt tömörített állományokban terjed. A levelekben a támadók számlákra, hivatalos dokumentumokra hivatkozva próbálnak rávenni, hogy nyisd meg a mellékletet.
Amennyiben ez megtörténik, a program telepíti magát és HTTP kapcsolaton keresztül további kártékony kódokat igyekszik letölteni a megfertőzött eszközökre. A trójai egy olyan URL-listát tartalmaz, amelynek felhasználásával különféle webszerverek, weboldalak meglátogatásával kártevőket próbál meg letölteni. Ha ez sikerül neki, akkor a nemkívánatos programokat fel is telepíti. A folyamat végén jelenleg a legtöbbször a TeslaCrypt és a Locky nevű zsarolóprogram kerül a készülékedre.
|
2. Miért szentelj fokozott figyelmet a védekezésnek? |
|
Az elmúlt időszakban több fórumon és csatornán találkozhattál már olyan cikkekkel, amelyek a zsarolóvírusok veszélyeire hívják fel a figyelmet. A kártevők fejlődésének és újabb variánsainak felfedezéséről szóló hírek mellett, javarészt a látványos és sokakat érintő támadásokról olvashatsz mindenhol. A védekezés fontosságát az is jelzi, hogy többek között a KÜRT Zrt. adatmentéssel foglalkozó szakembereihez is az év eleje óta folyamatosan növekvő számban érkeznek megkeresések zsarolóvírus okozta adatvesztés miatt. Míg 2015-ben havonta alig három megkeresés volt, idén már napi 2-3 ügyfél jelzi, hogy adatait titkosította valamelyik zsarolóvírus. Cégünkhöz szintén folyamatosan érkeznek kérdések a védekezéssel kapcsolatban, felhasználói és vállalati oldalról egyaránt.
|
3. A számítógépes biztonság alappillérei |
|
Számítógéped biztonsága érdekében mindenképp azt tanácsoljuk, hogy használj valamilyen vírusvédelmi megoldást, például az ESET Smart Security, ESET NOD32 Antivirus szoftvert. A vírusvédelmi megoldások használata nagymértékben segít, hogy a rendszereidet megvédhesd, de ehhez kiemelten fontos a legújabb frissítések telepítése, valamint lehetőség szerint a legújabb termékverzió használata, természetesen naprakész felismerési adatállományokkal.
Ha nem vagy benne biztos, hogy az opció a Te számítógépeden be van-e kapcsolva, kattints az alábbi gombra, és tudd meg, hogyan ellenőrizheted le: A naprakész biztonsági szoftverek használata azonban a számítógépes biztonság alappillérei közül csak az egyiket jelenti. A hatékony védelem második lába a frissített operációs rendszer, és az alkalmazói szoftverek hibajavítási foltjainak haladéktalan letöltése és telepítése, hiszen a kártevők előszeretettel használják ki a javítatlan biztonsági réseket. Ehhez nem csak magának az operációs rendszernek, hanem a különféle alkalmazásoknak (Adobe Flash-től Java-n át Wordpressig) a hibajavításait is mindig futtasd le időben. A védekezéshez mindenképpen azt tanácsoljuk, hogy az értékes és pótolhatatlan adataidról egy elkülönített, és fizikailag állandóan nem csatlakoztatott meghajtóra rendszeresen készíts mentéseket, és próbáld is ki azokat. |
4. Hogyan védekezz a veszélyek ellen? |
|
5. Mit tehetsz a vírustámadás után? |
|
Mivel a titkosítás feltörése technikailag nem oldható meg, így az adatmentés a titkosított adatokra vonatkozóan a legtöbb esetben sikertelen lesz. Ha a számítógépeden be volt állítva visszaállítási pont, többnyire visszanyerhető valamekkora adattartalom.
Jó hírünk van a számodra! Amennyiben a TeslaCrypt újabb verzióinak (v3, v4) áldozatává váltál, van megoldás. Ha titkosított fájljaid .xxx, .ttt, .micro, .mp3 kiterjesztést kaptak, vagy változatanul maradtak, az ESET TeslaCrypt Decrypter program segítségével visszaállíthatod dokumentumaidat. A dekódolás lépéseit, valamint az alkalmazást itt töltheted le: |
6. A mobilodról se feledkezz meg! |
|
Amint említettük, a vírusok és más kártékony kódok készítői nem kizárólag a Windows-ra fókuszálnak. Az utóbbi években figyelmüket a legelterjedtebb mobil operációs rendszer, az Android is felkeltette. Az ESET az Androidot futtató zsarolóvírusok számos családját vizsgálta már meg. A támadók számos technikát használnak, például antivírus programnak álcázzák magukat, vagy követelésüket úgy tüntetik fel, mintha a rendvédelmi szervek nevében zárnák le az eszközt (ilyen zsarolóvírus például a Reveton). 2014-ben találkoztak kutatóink az első zsarolóvírussal, amely Android operációs rendszeren kísérelte meg az adatok titkosítását. Azóta a támadók több mint 50 variánssal jelentkeztek, mindegyik fejlettebb és veszélyesebb volt, mint az előző verzió. Mindössze egy évre rá jelent meg az első olyan zsarolóvírus, amely lehetetlenné tette a telefonhoz való hozzáférést és azt egy véletlenszerűen előállított négyjegyű kóddal korlátozta. Ne feledd, ezek a kártékony szoftverek képesek ellehetetleníteni eszközeid használatát és több száz dollárra rúgó váltságdíjat követeltek az áldozatoktól a hozzáférés helyreállításáért.
Hogyan biztosíthatod Androidos eszközeid védelmét?
A fentieken túl az is fontos, hogy működő biztonsági mentéssel rendelkezz minden Androidos eszközről. Nagy esély van arra, hogy azok a felhasználók, akik megfelelő ellenlépéseket tettek, soha sem fognak zsarolóvírussal szembesülni. És még ha – legrosszabb esetben - áldozatul is esnek, megfelelő mentés birtokában egy ilyen tapasztalat nem több apró kellemetlenségnél.
Mit tegyek, ha a telefonom megfertőződött? Amennyiben zsarolóvírussal fertőződsz meg, az eltávolítás lehetőségei a kártékony kód variánsától függően többfélék lehetnek.
|
7. Végső megoldás: Fizess vagy sem? |
|
Az esetleges váltságdíj kifizetését nem javasoljuk, mivel ezzel részint tovább bátorítod a folyamatot, másrészt, mivel bűnözőkkel üzletelsz, semmilyen garancia sincs arra, hogy egyáltalán kapsz valamilyen kódot, és hogy az működőképes lesz. A beszámolók jelentős részénél - kb. 80-90%-ban - a fizetés ellenére sem érkezik feloldó kulcs. |